3 poveikio srities projektai didina paramą žmogaus teisėms

Mažos apimties projektai

Santrauka: Projektu buvo siekiama mažinti jaunų žmonių neapykantą lyties pagrindu kurstančios kalbos vartojimą, kovoti prieš lyčių stereotipus, diskriminaciją dėl lyties ir smurtą lyties pagrindu, skatinant jų kritinį mąstymą ir aktyvų įsitraukimą į problemų sprendimą. Šiuolaikinėje visuomenėje jaunimo tarpe yra paplitusi neapykantos kalba, diskriminacijos ir smurto lyties pagrindu mastai auga tiek kasdieniniame gyvenime, tiek internetinėje erdvėje. Rezultatai:
  • Suorganizuoti 3 mokymo užsiėmimai, skirti mažinti neapykantą kurstančią kalbą (ypač dėl lyties), smurtą lyties pagrindu ir kovai prieš diskriminaciją dėl lyties, jaunimui, bendrojo ugdymo mokyklų 10-12 klasių moksleiviams, kuriuose dalyvavo 76 jaunimo atstovai.
  • Projekto baigiamojoje konferencijoje buvo pristatytas projektas ir jo rezultatai, mokymo metodikos dirbant su jaunimu.
  • Išleistas 1 000 vnt. stalo žaidimas „Strateginės reakcijos“ su mokymo priemonių rinkiniu ir žaidimo instrukcija mokytojams ir jaunimo darbuotojams.
Nuorodos: www.lygus.lt, www.ssic.lt APF skirta suma: 9 500 Eur   Įgyvendinimo laikotarpis: 2020-12-01 - 2022-02-08
Santrauka: Projekto tikslas – ištyrus gimdymo patirčių situaciją iš gimdyvių perspektyvos Lietuvoje, pateikti prieinamą situacijos analizę, rekomendacijas pacienčių teisių ir medicinos sistemos tobulinimui. Atlikta apklausa prisidėjo prie gimdyvių įgalinimo ir didesnio dėmesio gimdyvių teisių temai viešojoje erdvėje. Subjektyvios patirtys tapo pagrindu komunikuojant gimdymo priežiūros problemas per žmogaus teisių prizmę. Taip pat apklausa ir jos rezultatais paremtas ligoninių palyginimo įrankis prisidėjo prie MGIS ekspertinio įsitvirtinimo, bendradarbiavimo su Žmogaus teisių komitetu, stacionarų atstovais ir kitomis NVO. Rezultatai:
  • Atlikta apklausa “Mano gimdymas”, kurioje dalyvavo 2 991 moterys iš visos Lietuvos.
  • Remiantis apklausos rezultatais ir viešai prieinama gimimų duomenų statistika esamos ir būsimos gimdyvės informuotos apie skirtingų gimdymo stacionarų praktikas, praktikų naudojimo pokyčius, tokiu būdu įgalinant gimdyves, esant galimybei, pasirinkti gimdymo stacionarą, kuris labiausiai atitinka jų poreikius.
  • Sustiprintas dialogas su medicinos įstaigų atstovais ir Sveikatos apsaugos ministerijos tarnautojais, siekiant gerinti komunikaciją tarp medikų ir gimdyvių
Nuorodos: https://mgis.lt/mano-gimdymas/ APF skirta suma: 13 155,48 Eur   Įgyvendinimo laikotarpis: 2020-10-01 - 2021-10-31

Vidutinės apimties projektai

Santrauka: Projekto tikslas buvo didinti informuotumą̨ apie žmogaus teises, bendradarbiaujant su žiniasklaida bei visuomenei pateikiant informaciją apie religijų bei įsitikinimų įvairovę ir religijos laisvės principo įgyvendinimą Lietuvoje. Rezultatai:

Atlikta visuomenės nuomonės apklausa „Religinės diskriminacijos kontūrai Lietuvoje“.

Surengta vieša apskrito stalo diskusija žiniasklaidos atstovams, kurioje buvo pristatyti atlikto tyrimo duomenys.

Surengti mokymai dvejoms Lietuvos žurnalistų grupėms kaip korektiškai ir etiškai publikuoti informaciją apie netradicinius religinius judėjimus, religines bendruomenes, įsitikinimus.

Surengti originaliausiai religijų įvairovę atspindinčio žurnalistinio straipsnio ir nuotraukų ciklo konkursai; parengta konkursui pateiktų nuotraukų parodaa apie religinę įvairovę Lietuvoje 10-tyje miestų.

Parengtas el. leidinys „Religijos ir įsitikinimų laisvės atspindžiai Lietuvos žiniasklaidoje: tekstai ir vaizdai“.

Suorganizuoti mokymai pareiškėjo organizacijai apie organizacijos veiklos (misijos, vizijos ir strategijos) atnaujinimą̨ ir istorinės komunikacijos valdymą̨.

Nuorodos: www.religija.lt

APF skirta suma: 30 897 Eur 

Įgyvendinimo laikotarpis: 2021-01-01 - 2022-06-30

Santrauka: Projekto metu buvo siekiama didinti visuomenės žinias apie reprodukcines teises bei plėsti suvokimą apie lytiškumo ugdymo įgyvendinimo svarbą, skatinti įvairių bendruomenių atstovus kritiškai vertinti lyčių stereotipus bei didinti jų sąmoningumą apie lytiškumo ugdymą kaip prevencijos priemonę lyčių nelygybės, patyčių lyties, tapatybės, seksualinės orientacijos pagrindais. Rezultatai:

  • Įgyvendinta advokacijos kampanija pasitelkiant lytiškumo ugdymą kaip informavimo įrankį.
  • Organizuoti lytiškumo ugdymo užsiėmimai 12-18 m. Lietuvos moksleiviams iš devynių Lietuvos regionų mokyklų, įtraukiant švietimo pagalbos specialistus, NVO atstovus, Vilniaus miesto Savivaldybės administracijos ir tarybos narius.
  • Sukurtas lytiškumo ugdymo modulis įgyvendinimui Vilniaus miesto mokyklose.
  • Padidintas sąmoningumas lyčių lygybės, smurto lyties pagrindu, LGBTI+ asmenų diskriminavimo, reprodukcinių teisių pažinimo ir supratimo klausimais.

Nuorodos: https://www.ivairovesnamai.lt APF skirta suma: 69 756Eur   Įgyvendinimo laikotarpis: 2020-10-05 - 2022-04-04

Santrauka: Projekto tikslas – įgalinti vyrus kalbėti apie lyčių stereotipus, siekiant teigiamo jaunų vyrų požiūrio pokyčio į lyčių lygybę Lietuvoje. Siekta aktyviau kovoti su lyčių stereotipais, moterų diskriminacija darbo rinkoje bei didesnio ekonominio moterų įgalinimo. Rezultatai:

  • Lietuvoje pristatyta UN Women Iceland sukurta „Barbershop ToolBox“ metodika, kuri suteikia diskusijos įrankius vyrams, norintiems tapti lyčių lygybės pokyčio agentais.
  • „Barbershop“ metodika išversta ir adaptuota Lietuvai, parengti 36 moderatoriai, surengta 10 diskusijų.
  • Atliktas vyrų požiūrio į lyčių lygybę tyrimas.

Nuorodos: https://bethechange.lt/ APF skirta suma: 34 736 Eur   Įgyvendinimo laikotarpis: 2020-10-14 - 2021-10-13

Santrauka: LGBT moksleiviams susiduriant su patyčiomis reikalinga sukurti paramos sistemą, didinti tėvų, mokyklos darbuotojų, bendraamžių sąmoningumą apie žalingą patyčių poveikį LGBT jaunuolių emocinei sveikatai. Pastangoms gerinti LGBT jaunuolių padėtį Lietuvoje žengiant pirmuosius žingsnius ypatingai svarbu perimti gerąją užsienio šalių patirtį, keistis gerąja patirtimi, skatinti skirtingų kartų bendradarbiavimą bei užmegzti tarpkultūrinį dialogą, įgalinant skirtingas pažeidžiamas visuomenės grupes dalintis savo patirtimi ir aktyviai ginti savo teises.

Šio projekto įgalinti LGBT jaunuolius aktyviai ginti savo teisę į prieigą prie švietimo be diskriminacijos, stiprinti jų atsparumą patyčioms teikiant patobulintas emocinės paramos paslaugas, aktyviai įtraukti juos į savo teisių advokaciją. Projektu taip pat buvo siekiama į paramos LGBT moksleiviams tinklą įtraukti visą mokyklos bendruomenę ir užtikrinti, kad LGBT jaunuolių balsas būtų išgirstas.

Projekto tikslinės grupės: LGBT moksleiviai, mokyklų bendruomenės ir projektą įgyvendinančių organizacijų atstovai bei LGL emocinės paramos platformos savanoriai.

Rezultatai:

LGBT jaunuoliai buvo aktyviai įtraukti į savo bendruomenės poreikių advokaciją, buvo patobulintos esamos paslaugos, skirtos LGBT jaunuolių poreikiams,

paskatinta LGBT jaunuolių įtrauktis ir padidintas organizacijų partnerių informuotumas.

Projektas suteikė galimybę jaunuoliams dalyvauti renginiuose, įgyti reikalingų žinių, įgalino juos prisidėti prie savo bendruomenės poreikių advokacijos. Projektas taip pat suteikė impulsą patobulinti esamas emocinės paramos paslaugas, paskatino pažeidžiamų grupių įtrauktį, padidino jų informuotumą ir paskatino tarpkultūrinį dialogą bei skirtingų kartų bendradarbiavimą.

Nuorodos: https://www.lgl.lt/

APF skirta suma: 65 595,41

Įgyvendinimo laikotarpis: 2022-07-01 – 2023-12-31

1Santrauka:

Projektas sprendė humanitarinius ir žmogaus teisių iššūkius, su kuriais susidūrė Lietuva 2021 m. smarkiai išaugus Lietuvos-Baltarusijos sieną kirtusių ar bandančių kirsti migrantų ir prieglobsčio prašytojų skaičiui. Pagrindinės veiklos: sulaikyme esančių migrantų ir prieglobsčio prašytojų teisių gynimo strategija, analitinės studijos, vertinančios valstybės atsaką į krizę ir siūlančios su žmogaus teisėmis derančius sprendimus parengimą, advokacija atstovaujant MPP teises ir interesus, vieša komunikacija, strateginis bylinėjimasis. priemonės, atliepiančios emocinės paramos poreikius.

 

 Rezultatai:

  • Parengta analitinė studija lietuvių ir anglų kalbomis, kuri suteikia išsamią analizę ir pasiūlymus valstybės atsakui į krizę, kartu įtraukiant psichikos sveikatos aspektą. Studijos turinys suteikia pagrindą sprendimų formavimui ir ateities politikos trajektorijos formavimui.
  • Migrantų ir pabėgėlių situacijos studija apėmė ir galimo poveikio psichikos sveikatai įvertinimą - ši dalis padėjo humanizuoti diskusiją apie migraciją, paskatinti empatiją ir supratimą. Taip pat analizė psichikos sveikatos pjūviu suteikė tvirtą pagrindą kitoms veikloms atliepti į realius migrantų poreikius - rengiant gaires specialistams, informacinę medžiagą migrantams.
  • Buvo parengtos ir paskelbtos 7 viešos pozicijos, pareiškimai bei kreipimaisi į valstybės institucijas MPP teisių užtikrinimo klausimais (bent 2 iš jų dėl poveikio viešajai politikai ir teisės aktams).Tai prisidėjo prie advokacijos žmogaus teisėmis grįstos migracijos ir prieglobsčio politikos Lietuvoje, kuri siūlo žmonių orumui ir teisėms palankius įstatymus ar politikos pokyčius ir tuo pačiu išryškina vykstančius pažeidimus, kada paminamas žmogaus, kaip individo, teisės į laisvę.
  • Pastabos teisės aktams įstatymiškai prisideda prie advokacijos žmogaus teisėmis grįstos migracijos ir prieglobsčio politikos ir įstatyminės bazės Lietuvoje. Įstatymų pastabos siūlo atkreipti dėmesį į potencialius žmonių orumui ir teisių pažeidimus migracijos ir prieglobsčio prašymo srityje. Tuo pačiu šios pastabos prisideda prie teigiamų, siūlydamos pagrįstas ir įstatyminę bazę atitinkančias alternatyvas, kuomet išsaugoma teisė į laisvę, orumą ir saugumą. Šios pastabos siekia praplėsti migrantų ir prieglobsčių prašytojų teises ir keisti diskursą apie situaciją Lietuvos-Baltarusijos pasienyje ir kitas galimas krizes ateityje. Buvo pateiktos 3 pastabos teisės aktų projektams.
  • Dalyvavimas Seimo posėdžiuose skirtas advokacijai ir siūlymams sprendimų ir alternatyvų dabartinei migracijos politikai ir įstatyminei bazei. Posėdžiuose advokataujama už žmogaus teisėmis grįstos, humaniško ir toliaregiško įstatymų priėmimo. Posėdžiuose išreiškiamas noras keisti atgrasymo politiką ir praplėsti MPP teises, tokiu būdu siekiant sisteminių pokyčių ir kitokio požiūrio į esamą padėtį. Sudalyvauta 3 institucijų rengiamuose posėdžiuose.
  • Teikimas interviu žiniasklaidai siekia prisidėti prie diskurso keitimo, susijusio su migracijos ir prieglobsčio prašytojų teisėmis ir padėtimi. Lietuvos-Baltarusijos migrantų krizė vertinama neigiamai ir dažnai negatyviai vertinami ir migrantai. Interviu metu pabrėžiamas žmogiškasis dėmuo ir prigimtinės žmonių teisės. Suteikti 7 komentarai žiniasklaidai.
  • Strateginiu bylinėjimusi buvo užtikrintas veiksmingas MPP teisių įgyvendinimas bei valstybės institucijų sprendimų atitikties tarptautinei ir nacionalinei teisei teisinis įvertinimas, mažinamas atotrūkis tarp teisės aktų ir institucijų praktikos, buvo sprendžiami sisteminiai prieglobsčio teisės ir žmogaus teisių iššūkiai bei teisinės problemos, darančios poveikį plačiam ratui asmenų. Įgyvendinta 10 strateginių bylų.
  • Parengtas ir išplatintas leidinys specialistams / savanoriams, dirbantiems su MPP, lietuvių kalba. Parengtas ir išpilotuotas mokymų modulis stiprinantis su MPP susiduriančių specialistų gebėjimus atliepti į šios grupės patiriamus psichikos sveikatos iššūkius. Įvykdyti mokymai specialistams / savanoriams, dirbantiems su MPP (viso 30 dalyvių).
  • Informacinės medžiagos, skirtos MPP apie tai, kokiu būdu jie gali gauti emocinę paramą, ir  kaip padėti sau ištikus psichikos sveikatos krizei parengimas ir išplatinimas. Pabėgėliams skirta psichoedukacinė medžiaga – 7 kalbomis, įskaitant ir lengvai suprantamą anglų kalbos versiją parengti lankstinukai apibrėžia ir tolesnį standartą, kaip reikia tokią psichoedukacinę medžiagą. Tai svarbus resursas ir specialistams ir savnoriams, kurie ne kartą išreiškė norą ne tik suteikti emocinę paramą, bet ir palikti priemonių, padedančių patiems MPP rūpintis savo savijauta.

Nuorodos: https://hrmi.lt/

APF skirta suma: 79 871,58 €

Įgyvendinimo laikotarpis: 2022-12-02 iki 2024-02-29

 

Santrauka: Lietuvos viešojoje erdvėje dominuoja keli žmogaus teisių (ŽT) klausimai, kurie dažnai yra išnaudojami visuomenei gąsdinti ir poliarizuoti. Mažiau kontroversiškos, įsisenėjusios problemos beveik nėra aptariamos viešojoje erdvėje, o mažiau girdimų ŽT temų NVO ekspertai nėra gerai atpažįstami žurnalistų ir dažnai stokoja paveikios komunikacijos įgūdžių. Kokybiškos informacijos ŽT temomis stygius suteikia erdvės plisti dezinformaciniams naratyvams. Tokiu būdu dalies pažeidžiamų grupių problemos lieka nematomos ir negirdimos. Projekto „Mano teisės: Kokybiško žmogaus teisių diskurso stiprinimas Lietuvoje“ pagrindinis tikslas - stiprinti kokybišką žmogaus teisių diskursą (didinti visuomenės informuotumą apie žmogaus teises, jų įvairovę bei problematiką) įgalinant skirtingų ŽT sričių NVO komunikuoti jų atstovaujamoms visuomenės grupėms aktualiomis temomis bei stiprinant didžiausią ŽT portalą manoteises.lt. Projekto tikslinės grupės - žurnalistai, neigiamų nuostatų veikiama nuosaikioji visuomenės dalis, žmogaus teisėmis besidominti, pilietiška visuomenės dalis, skaitanti portalą manoteises.lt, nacionalinio lygmens politikai.

Projektas iš esmės buvo orientuotas į ilgalaikį poveikį žmogaus teisių diskursui Lietuvoje, veiklomis buvo investuojama į visų projekto dalyvių žmogiškąjį kapitalą ir organizacinį augimą, stiprinamas organizacijų bendradarbiavimas, sukurtas anksčiau tokiu formatu nebuvęs aktyvus NVO ekspertų tinklas, tuo pačiu ugdomas kiekvienos organizacijos savarankiškumas atstovauti savo reprezentuojamas visuomenės grupes viešojoje erdvėje. Šių veiklų dėka, viso projekto metu Lietuvos viešoji erdvė ir naujienų portalai buvo pilni įtraukaus, kokybiško ir svarbaus ŽT turinio.

Rezultatai:

  • sukurtas žmogaus teisių NVO ekspertų tinklas, atstovaujantis skirtingoms žmogaus teisių sritims;
  • organizuotos 7 NVO ekspertų tinklaveikos sesijos ir 8 kompetencijų kėlimo pranešimai;
  • viso parengti 47 komentarai, iš kurių 28 buvo publikuoti didžiuosiuose naujienų portaluose ir bent 46 kartus ekspertų proaktyviai komunikuota žiniasklaidoje kitomis temomis;
  • atlikta LŽTC ir portalo manoteises.lt alternatyvių finansinių galimybių analizė, organizacija užregistruota platformoje Contribee, portale įdiegtas Paremk mygtukas, išgrynintas naratyvas ir sukurti vizualai, pradėta komunikacija;
  • suorganizuotos 5 mokymų-dirbtuvių sesijos ekspertų komentarų rašymo, komunikacijos stiprinimui ir NVO lauko bendrų taškų paieškai ir stiprinimui.

Nuorodos: https://ztcentras.lt/projektas-mano-teises-kokybisko-zmogaus-teisiu-diskurso-stiprinimas-lietuvoje/

APF skirta suma: 77 419,03 €

Įgyvendinimo laikotarpis: 2022-07-01 iki 2023-12-31

 

Didelės apimties projektai

SantraukaProjekto tikslas buvo didinti paramą žmogaus teisėms viešosios politikos, visuomenės ir regioninių bendruomenių lygmenyse. Projektu buvo siekiama prisidėti prie tokių problemų sprendimo kaip nepakankamas žmogaus teisių standartų užtikrinimas viešojoje politikoje, ne visuomet žmogaus teisėms palankus viešasis diskursas, vyraujantys mitai ir stereotipai kai kuriais žmogaus teisių klausimais ir pažeidžiamų grupių atžvilgiu. Projektu buvo siekiama įtraukti į diskusijas jaunimą regionuose, apmokyti specialistus, stiprinti žmogaus teisių dėmenį viešosiose diskusijose ir teisėkūros procese, advokatauti už žmogaus teisių standartų įtvirtinimą tarptautiniame lygmenyje. Projekto metu buvo išleista ekspertinė ataskaita „Žmogaus teisės Lietuvoje 2020-2021“, atliktas visuomenės nuostatų įvairiais žmogaus teisių klausimais reprezentatyvus tyrimas, parengti ir paskelbti 56 komentarai, interviu, straipsniai žiniasklaidoje, sudalyvauta 38 darbo grupių posėdžiuose, parengta 18 išvadų teisės aktų projektams ir viešosios politikos dokumentams, paveikti 8 teisės aktų projektai. Suorganizuota 10 diskusijų su jaunimu regionuose smurto dėl lyties ir lyčių lygybės tema, kuriose sudalyvavo 338 jaunimo atstovai/ės. Po diskusijų pozityviai pakito jaunimo nuostatos lyčių lygybės atžvilgiu. Suorganizuoti mokymai specialistams (146 dalyviai) apie smurtą artimoje aplinkoje ir policijos pareigūnams (110 dalyvių) tarpkultūrinėms kompetencijoms stiprinti. Koordinuota koalicijos „Psichikos sveikata 2030“ veikla, surengti du bendri renginiai Seime – konferencija apie psichikos sveikatą ir diskusija apie vaikų ir paauglių psichikos sveikatą, suorganizuotos dvi diskusijos Kaune ir Klaipėdoje apie psichikos sveikatą ir žmogaus teises (108 dalyviai/ės), kuriose dalyvavo ir savo patirtis pristatė psichikos sveikatos paslaugų vartotojai. Surengtas projekto baigiamasis renginys, kuriame pristayti projekto rezultatai. Apie projektą aktyviai komunikuota socialiniuose tinkluose Facebook ir Instagram. Projektas padėjo pasiekti įvairialypį poveikį tiek bendroje žmogaus teisių stebėsenoje ir advokacijoje, tiek konkrečiose žmogaus teisių srityse, pavyzdžiui, stirpinant apsaugą nuo smurto artimoje aplinkoje ir šviečiant tikslines grupes šiuo klausimu. Partnerio kaip pagalbos organizacijos indėlis buvo itin svarbus užtikrinant praktika ir ilgalaikio darbo su nukentėjusiais/iomis patirtimi paremtą diskusijų su jaunimu regionuose ir specialistų mokymų apie smurtą artimoje aplinkoje turinį.

Rezultatai:

  • Visuomenės nuostatų tyrimas žmogaus teisių klausimais ir jo pristatymas. Parengtas tyrimo klausimynas, atlikta reprezentatyvi visuomenės nuomonės apklausa, apklausos duomenų analizė, o jos rezultatai pristatyti viešame renginyje.
  • Paskelbti 42 ekspertiniai komentarai įvairiais žmogaus teisių klausimais: teikti komentarai ir interviu žiniasklaidai, dalyvauta radijo ir televizijos laidose, pasisakyta viešose diskusijose ir konferencijose.
  • 36 informaciniai pranešimai apie žmogaus teisių padėtį Lietuvoje Liberties.eu platformoje ir www.hrmi.lt.
  • Išleista ir pristatyta apžvalga „Žmogaus teisės Lietuvoje 2020-2021“
  • 18 pasiūlymų teisės aktų projektams ir programiniams dokumentams, paveikti 8 teisės aktai/dokumentai.
  • Sudalyvauta 38-iuose darbo grupių posėdžiuose, komitetų klausymuose ir susitikimuose su valstybės institucijomis/pareigūnais.
  • Pateiktos dvi pozicijos Europos Tarybos Ministrų komitetui ir dvi alternatyvios ataskaitos Jungtinių Tautų Žmonių su negalia teisių ir Jungtinių Tautų Vaiko teisių komitetams.
  • Strateginis bylinėjimasis. Sėkmingai inicijuota ir užbaigta byla dėl prieglobsčio suteikimo.
  • Viešos diskusijos apie lyčių stereotipus ir smurtą artimoje aplinkoje. Surengta 10 diskusijų, kuriose dalyvavo 338 jaunimo atstovai/ės.
  • Specialistų mokymai apie smurtą artimoje aplinkoje. 5-iose visos dienos nuotoliniuose mokymuose “Smurtas artimoje aplinkoje: atpažinimas, reagavimas ir pagalba” sudalyvavo 146 dalyviai/ės.
  • Mokymai policijos pareigūnams tarpkultūrinėms kompetencijoms stiprinti. ŽTSI mokymus organizavo bendradarbiaudamas su Policijos departamentu, pasitelkęs Lietuvos ir užsienio ekspertus, neapykantos nusikaltimų pažeidžiamų bendruomenių atstovus/es. Kiekvienų mokymų metu dėmesys buvo skiriamas skirtingoms bendruomenėms pažinti, šias žinias susiejant su neapykantos nusikaltimų atpažinimu ir tyrimu.
  • Žiniasklaidos atstovų susitikimai su neapykantos nusikaltimų pažeidžiamomis bendruomenėmis. Mokymų metu sukurta atmintinė (lietuvių ir anglų kalbomis) žiniasklaidos atstovams, kurioje Žmogaus teisių stebėjimo instituto komanda pateikia kelis patarimus apie tai, ką svarbu žinoti, norint pagarbiai rašyti apie LGBTQ+ bendruomenę ir kitas neapykantos nusikaltimų pažeidžiamas bendruomenes, ir prisidėti prie neapykantos visuomenėje mažinimo.
  • Lietuvos psichikos sveikatos politikos formulavimo ir įgyvendinimo stebėsena ir advokacija. Projekto metu suformuluota ir paskelbta 14 pozicijų, pranešimų, straipsnių, komentarų ir ekspertinių interviu apie teisę į gerą psichikos sveikatą ir jos užtikrinimą Lietuvoje.
  • Neformalios NVO ir ekspertų koalicijos „Psichikos sveikata 2030“ veiklos koordinavimas. Surengti 5 koalicijos narių susitikimai, 1 bendras renginys, parengtos bei paskelbtos 4 viešos koalicijos pozicijos psichikos sveikatos politikos klausimais.
  • Viešos diskusijos apie psichikos sveikatą ir žmogaus teises. suorganizuota 1 konferencija Vilniuje (hibridiniu būdu) ir 2 viešos diskusijos.

Nuorodos: https://hrmi.lt/tvari-parama-zmogaus-teisems-per-advokacija-ir-svietima/ 

APF skirta suma: 145 818,00 €

Įgyvendinimo laikotarpis: 2020-11-03 iki 2023-11-02

 

   

Santrauka: projektas siekė atliepti kompleksinę žmogaus teisių problemą, susijusią su socialinės globos paslaugų sistema ir diskriminacinėmis visuomenės nuostatomis intelekto ir/ar psichosocialinės negalios atžvilgiu. 2014 m. LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pradėtos pertvarkos rėmuose į tikslinį visuomenės švietimą apie asmenų su negalia teisę gyventi bendruomenėje, didesnį atvirumą kol kas nebuvo investuota. Šio projekto tikslas buvo prisidėti prie asmenų su intelekto ir/ar psichosocialine negalia žmogaus teisių užtikrinimo Lietuvos regionuose. To buvo siekiama, pirma, per regioninių bendruomenių švietimo veiklas ir kampanijas, ypač investuojant į psichikos sveikatos raštingumo didinimą bei kviečiant bendruomenes susitikti su žmonėmis su negalia renginių metu. Antra, vertingi darbai nuveikti su socialines paslaugas teikiančiais specialistais, dirbančiais Grupinio gyvenimo namuose (GGN). Buvo atlikti trijų GGN paslaugų atitikmens ŽT standartams vertinimai naudojant Pasaulio sveikatos organizacijos „QualityRights“ priemonių rinkinį. Remiantis rezultatais specialistams suteiktos trūkstamos žinios bei įgūdžiai per tikslinius mokymus. Trečia veiklos sritis – produktų bei mokymų rengimas regioninei ir nacionalinei žiniasklaidai, užtikrinant, kad projekto temos viešojoje erdvėje būtų komunikuojamos etiškai bei remiantis žmogaus teisėmis grįstu požiūriu. Galutinė ir viską apibendrinanti veiklos sritis – sprendimų priėmėjų ministerijų ir savivaldybių lygmenyje informavimas apie projekto rezultatus bei galimus problemų sprendimo būdus sisteminiame lygmenyje. Rezultatai:

  • dirbant su visomis tikslinėmis grupėmis, remiantis partnerių iš Norvegijos gerosios praktikos pavyzdžiais, buvo visapusiškai prisidedama prie bendros paramos žmogaus teisėms, o ypač asmenų su intelekto ir/ar psichosocialine negalia galimybės gyventi pilnavertį gyvenimą bendruomenėje, gauti kokybiškas paslaugas ir prisidėti prie visuomenės visokeriopo augimo ir vystymosi.

Nuorodos: Psichikos sveikatos perspektyvosPsichikos sveikatos perspektyvos – Žodžiai yra svarbūs; Psichikos sveikatos perspektyvos | Facebook  APF skirta suma: 137 454, 39 Eur Įgyvendinimo laikotarpis: 2020-11-03 – 2023 01 02  

Santrauka: Ekspertų nuomone bei įvairiais tyrimais paremtais duomenimis nei moterys seksualinės prievartos aukos, nei negalią turinčios moterys neturėjo specializuotos, būtent šioms grupėms asmenims pritaikytos kompleksinės pagalbos Lietuvoje.

Projekto metu buvo išplėsta SKPC teikiama pagalba bei pagerintas prieinamumas seksualinę prievartą patyrusioms, fizinę negalią turinčioms nuo SAA nukentėjusioms moterims, taip pasiekta pagalbos prieinamumo didinimo bei pagalbos adaptavimo pažeidžiamų grupių individualiems poreikiams.

Atlikus išsamią situacijos analizę, identifikuotos spragos, išanalizuota užsienio šalių geroji patirtis, remiantis tuo ir pagalbos teikimo modelių/algoritmų išbandymo išvadomis parengti 2 SKPC pagalbos teikimo modeliai, apmokyti SKPC specialistai. Pakilusi kompetencija, sustiprėję gebėjimai tiesiogiai prisidėjo prie specializuotos kompleksinės pagalbos asmenims, turintiems fizinę negalią ir/ar moterims, nukentėjusioms nuo seksualinės prievartos artimoje aplinkoje prieinamumo ir kokybės gerėjimo. Pateiktos rekomendacijos atstovaujamosios ir vykdomosios valdžios atstovams, socialiniams partneriams bei PVO, prisidėjo prie atstovų kompetencijos, identifikuojant smurtą artimoje aplinkoje bei postūmio peržiūrėti esamą įstatyminę bazę, integruojant rekomendacijose dėl pagalbos moterims turinčioms fizinę negalią ir/ar moterims, patiriančioms seksualinę prievartą artimoje aplinkoje pateiktus pasiūlymus. Viešinimo kampanija sustiprino problemos matomumą ir pagalbos kanalų žinomumą, didesnė socialinių tinklų vartotojų, fizinę negalią turinčių moterų ir /ar moterų patyrusių seksualinę prievartą artimoje aplinkoje dalis nesitaikstys su smurtu lyties pagrindu, daugiau asmenų kreipsis pagalbos.

Rezultatai:

Kiekybiniai rezultatai: 2 situacijos analizė; 2 pagalbos modeliai/algoritmai; Dveji 8 ak val. praktiniai mokymai; 1 rekomendacijos; 7 socialinės kampanijos, 4 informaciniai straipsniai, 1 straipsnis brailio raštu, garsiniu formatu bei reginčiųjų raštu, 1 konferencija, 1 deklaracija.

Nuorodos: Projektas #StabdykDabar! – Lietuvos moterų lobistinė organizacija (lmlo.lt)

APF skirta suma: 132 541,12

Įgyvendinimo laikotarpis: 2021-01-01 2023-12-31

Santrauka:

Projektas sprendė tarptautinių ŽT standartų ir Lietuvos teisinės bazės atotrūkį orientuojantis į dvi sritis  (1) Stambulo konvencijos ratifikavimo ar konvencijos nuostatų perkėlimo į nacionalinę teisinę bazę ir (2) LGBTI+ asmenų teisių įgyvendinimą  bei adresavo visuomenėje paplitusias neigiamas nuostatas pažeidžiamų asmenų atžvilgiu, ypač patiriančių smurtą, diskriminaciją ar neapykantos nusikaltimus. Projekto esminės tikslinės grupės  sprendimus nacionaliniu ir regioniniu mastu priimantys valstybės valdžios atstovai, ŽT NVO atstovai, smurtą dėl lyties ar smurtą artimoje aplinkoje patyrę asmenys, pažeidžiamų nuo neapykantos nusikaltimų bendruomenių nariai (etninių ir religinių mažumų, LGBTI+ bendruomenės ir kt.) bei nuosaiki, neigiamų nuostatų veikiama visuomenės dalis (ypač jaunimas), kuriai trūksta kokybiškos informacijos apie žmogaus teisių principus. Esminės projekto veiklos - nuolatinė advokacija, bendravimas su teisėkūros atstovais ir viešo spaudimo tam tikrais klausimais kėlimas, teikti teisės aktų pakeitimų pasiūlymai, organizuotos apskritojo stalo diskusijos su institucijų atstovais ir pažeidžiamų bendruomenių atstovais. Projekte buvo apjungtos NVO ir akademikų jėgos  partneris KSPPC reikšmingai prisidėjo savo ekspertinėmis žiniomis vykdant Stambulo konvencijos advokaciją ir plečiant veiklas į regionus, partneris LSMC prisidėjo akademiniu tyrimu, kuris veikė kaip pagrindas LGBTI+ asmenų teisių įtvirtinimo advokacijoje ir komunikacijoje.

 Rezultatai:

  • Projekto rėmuose įgyvendintas pirmasis LGBTI+ porų tyrimas Lietuvoje, vykdytos edukacijos jaunimui apie lyčių stereotipus ir smurtą lyties pagrindu.
  • Įgyvendintos 3 nuoseklios informuotumo didinimo kampanijos, apėmusios reklaminę kampaniją, nuolatinę komunikaciją žiniasklaidoje ir soc. medijose, filmų peržiūras ir viešas diskusijas, video klipų parengimą ir platinimą, peticijos įrankio įveiklinimą, viešos palaikymo akcijos organizavimą:
    • Smoningumo didinimo kampanija „Daugiau meilės” - https://manoteises.lt/straipsnis/tiki-meile-pranesk-apie-neapykanta-svetaineje-daugiaumeiles-lt/
    • Neapykantos nusikaltimų atpažįstamumui ir netolerancijos tokiems veiksmams didinti kampanija siūlė ir konkretų kovotos su tokiaiis reiškinais įrankį - pranešti policijai arba nevyriausybinėms organizacijoms, pasinaudojant kito LŽTC įgyvendinto ir ES finansuoto projekto metu sukurta nusikaltimų pranešimų platforma https://manoteises.lt/pranesk 
    • Visuomenės ir jaunimo informuotumo kampanija apie vienodo požiūrio principą, lyčių lygybę ir smurto dėl lyties problematiką - https://www.youtube.com/watch?v=ssFodLQnxck
    • Visuomenės informuotumo kampanija apie LGBTI+ teises, skatinanti vienodo požiūrio principą. Sukurti 4 vaizdo klipai apie LGBTQ+ bendruomenę supančius mitus, apie partnerystės naudą ir svarbą visuomenei:
  • “Homoseksualumas yra liga, kodėl nesigydai?“ | #LaikasPartnerystei: https://youtu.be/UDp2866_mgM
  • „Kodėl visi gėjai moteriški, o lesbietės vyriškos?“ | #LaikasPartnerystei: https://youtu.be/1r-RLTKqnPQ
  • „Kaip žmonėms jaustis saugiai šalia jūsų?“ | #LaikasPartnerystei: https://youtu.be/OMfMo8SF64Y
  • „Kodėl norite plėsti benddruomenę verbuodami vaikus?“ | #LaikasPartnerystei: https://youtu.be/P1PmR-WxiJ0
  • Bendrai projektas prisidėjo prie Lietuvos teisinės bazės tobulinimo žmogaus teisių srityje, sustiprino pažeidžiamų bendruomenių balsą visuomenėje ir atstovavimą instituciniame lygmenyje, padidino visuomenės dalies jautrumą diskriminacijai ir neapykantos nusikaltimams.
  • Parengti ir institucijoms pateikti iš viso 6  teisės aktų ir politikos priemonių pakeitimų pasiūlymai. Padidintas valstybės institucijų ir Seimo narių suvokimas apie Lietuvos teisinės bazės spragas apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje ir moterų teisių užtikrinimo klausimais.
  • suorganizuoti 10 užsiėmimų su regionuose gyvenančiais moksleiviais (Neringoje, Šilutėje, Klaipėdoje, Šilalėje, Šiauliuose, Plungėje, Skuode, Tauragėje, Varniuose, Mažeikiuose). Užsiėmimų metu buvo diskutuojama apie lyčių lygybę, lyčių stereotipus, patyčias, prekybą žmonėmis, aptariama smurto dėl lyties ir smurto šeimoje problematika. 225 jaunuoliai tiesiogiai informuoti apie lyčių lygybę ir smurto dėl lyties problematiką.

Nuorodos: https://ztcentras.lt/zmogus-zmogui-zmogus-didesne-parama-zmogaus-teisems-ir-vienas-kitam-kovoje-uz-lygybe/; https://manoteises.lt/pasirasyk/

APF skirta suma: 146 842,46 €

Įgyvendinimo laikotarpis: 2020-10-01 iki 2023-03-31

Skirta suma: 134 010,00 Eur  Santrauka:

Projektu siekiame sukurti žurnalistinę platformą, kurioje pagarba žmogaus teisėms būtų centrinė ašis. Per asmenines Lietuvoje gyvenančių diskriminuojamų žmonių istorijas atskleisime jų nematomas problemas ir parodysime jų indėlį į visuomenę.

Medijų profesionalų komanda „Nanook“ (dabar „Nara“ – nara.lt) jau šešerius metus tai daro savo žurnalistiniais darbais – multimedijų projektais, tinklalaidėmis („Nyla“ podkastas – nyla.lt), gyvomis diskusijomis, fotoistorijomis.

Matydami augantį auditorijos poreikį, norime padidinti savo žurnalistinę galią: pritraukti naujų autorių, atnaujinti ir modernizuoti internetinę platformą, plėsti veiklą į Lietuvos regionus, netgi pakeisti „Nanook“ pavadinimą, pritaikydami jį vietos kontekstui.

Per tris projekto įgyvendinimo metus įsipareigojame:

- Rengti reguliarias tinklalaides žmogaus teisių temomis lietuvių ir rusų kalbomis;

- Atnaujintoje platformoje publikuoti profesionalių žurnalistų parengtas žmogaus teisių istorijas;

- Publikuoti pirmo asmens rašinius (op-ed), parengtus pačių diskriminaciją patiriančių žmonių;

- Rengti gyvas diskusijas skirtinguose Lietuvos miestuose;

- Dalintis savo darbais su regionine žiniasklaida ir edukuoti kitus Lietuvos žurnalistus žmogaus teisių klausimais.

„Nanook“ darbus per 2019 m. perskaitė ir / ar perklausė iki 1,000,000 unikalių lankytojų. Daugiau nei pusė (70 proc.) jų yra 25-44 m., dažniau – didžiųjų Lietuvos miestų gyventojai. Tai aktyvi, sprendimus priimanti visuomenės dalis, kurią edukuojant žmogaus teisių temomis galime pasiekti reikšmingų rezultatų.

Kryptingai dirbdama mūsų komanda keis Lietuvos žiniasklaidos kalbėjimo apie diskriminuojamas grupes įpročius ir burs pilietišką bendruomenę, kuri turėtų reikiamą informaciją ir skatintų realų pokytį savo veiksmais.

Įgyvendinimo laikotarpis: nuo 2020-09-24 iki 2023-09-23

Santrauka: LGBT+ asmenys yra viena iš labiausiai diskriminuojamų grupių. Šalyje trūksta veiksmų, kurie pagerintų LGBT+ teisių situaciją. Tiek miestuose, tiek regionuose LGBT+ teisės yra suvokiamos skirtingai ir yra menki siekiai jas ginti. Tai gali būti dėl pasyvios adaptacijos miestuose, baimės veikti, ryšių su palaikančiais asmenimis trūkumas, taip pat stipriai išreikšta internalizuota homofobija, bifobija ir transfobija. Lietuvoje trūksta įtraukių, prieinamų ir saugią veiklą užtikrinančių priemonių, kurios skatintų asmenis domėtis ir veikti individualiai arba per organizuotas grupes.

Pagrindinis projekto tikslas buvo didinti informuotumą apie LGBT+ žmogaus teises ir vienodo požiūrio principą, įgalinant LGBT+ jaunimą bei kitas visuomenės grupes aktyviai domėtis žmogaus teisių problematika ir įsitraukti į visuomeninę veiklą miestuose ir regionuose.

Projekto metu buvo sukurta aktyvizmui skirta programėlė "Rainbow Challenge", prie kurios prisijungė daugiau nei 300 registruotų dalyvių ir per projekto laikotarpį įvykdyta per 972 iniciatyvų.

Įgyvendinta viešinimo kampanija. Jos pagrindas buvo 12 komiksų LGBT+ tema, kurie buvo išleisti pirmą kartą Lietuvos istorijoje. Juos parengėme atsižvelgdami į mūsų atliktą LGBT+ asmenų apklausą, kurioje nustatėme vidinės homofobijos gylį. Projekto metu sėkmingai akcentavome ir atliepėme esamus poreikius,  pokytis buvo akivaizdus.

Džiaugiamės, kad pirmieji žengėme į mokyklas ir pasiekėme, kad per projekto įgyvendinimo laikotarpį įsikurtų pirmieji "Rainbow Challenge" (GSA arba Saugios aplinkos) klubai. Įsikūrė 13 tokių klubų. Dabar naujomis iniciatyvomis tęsiame jų veiklą.

Projekto savanoriams, darbuotojams ir nariams vyko mokymai, skirti kelti kompetencijas, kurios reikalingos dirbant organizacijoje. Mokymai padėjo sustiprinti įvairias kompetencijas, pavyzdžiui, strateginio plano parengimo, organizacinių dokumentų rengimo ir valdymo, darbo biure ir kt.

Projektas taip pat padėjo pagrindus partneriams augti. Partnerystė projekte buvo labai sėkminga – planuojamos naujos iniciatyvos.

Rezultatai:

  • Išleista 12 iš 12 skirtingų leidinių LGBT+ tema (po 300 spausdintų egz. ir po 1 el. versiją). Išplatintas leidinys ne mažiau kaip 10 ŽT organizacijų (bent 2 veikiančios regione)/ ne mažiau kaip 5000 LGBT+ asmenų (įskaitant LGBT+ 14-29 m. jaunimą).
  • Sukurta, paleista ir administruojama 1 skaitmeninė platforma (programėlė). Programėlės  įsidiegimų/atsisiuntimų iš Googleplay ir Playstore skaičius 303.
  • Parengta metodinė medžiaga mokytojams, mokyklos administratoriams ir moksleiviams.
  • Įkurta 13 GSA (klubai, aktyviems ir pilietiškiems moksleiviams, norintiems prisidėti prie Lietuvos mokyklų tapsmo tolerantiškesnėmis ir saugesnėmis visiems moksleiviams. Į „Rainbow Challenge” klubą prisijungę moksleiviai, kartu su mokytoju-kuratoriumi, organizuoja aktyvizmo, švietimo ir paramos veiklas visai mokyklos bendruomenei ir taip kovoja su mokykloje pasireiškiančiais homofobijos, transfobijos, seksizmo, rasizmo paplitimu bei neapykanta neįgaliesiems ir kitoms socialiai pažeidžiamoms grupėms.) 

Nuorodos: https://tja.lt/2021-02-25-komiksai.htm; https://rainbowchallenge.lt/

APF skirta suma: 144 787,86 €

Įgyvendinimo laikotarpis: 2020-10-01 iki 2023-12-30

Santrauka: Projektu siekta spręsti lygybės ir įtraukties trūkumo bei diskriminacijos mokykloje problemas, ugdyti supratimą apie žmogaus teises, toleranciją ir pagarbą įvairovei tose grupėse, kurios gali inicijuoti didžiausius pokyčius švietime. Tam buvo sukurtas įrankis, padedantis integruoti žmogaus teisių švietimą į formalaus ugdymo procesą.

Projektas reikšmingas kuriant mokymo įrankius šiuolaikiniam švietimui, kuriame svarbų vaidmenį vaidina ne tik formalių žinių perdavimas, bet ir įvarių kompetencijų ugdymas, įskaitant tas, kurios reikalauja žmogaus teisių švietimo ir tarpkultūrinio ugdymo. Projektas taip pat svarbus didinant nevyriausybinių organizacijų vaidmenį švietimo lauke, kuris yra ganėtinai uždaras ir nenoriai įsileidžiai iniciatyvas iš šalies.

Rezultatai:

Projekte sukūrėme skaitmeninę įvairovės literatūros biblioteką, kurioje patalpinome 11 knygų ištraukas ar pilnus tekstus ir pagal šias knygas sukurtas mokymo medžiagas. Projekte dalyvavusių 15 mokyklų iš įvairių Lietuvos regionų (išskyrus Vilniaus miestą) mokytojams vedėme žmogaus švietimo integravimo į formalaus ugdymo procesą mokymus, suteikėme prieigą prie bibliotekos išteklių, padėjome juos taikyti praktikoje.

Sukurtas mokymo įrankis, padedantis įgyvendinti atnaujintas bendrojo ugdymo programas (kompetencijomis grįstas ugdymas, 30 proc. ugdymo turinio formuoja patys pedagogai) ir integruoti žmogaus teisių švietimą į įvairių dalykų dėstymą. Tai yra pagrindinės naudos, kurias gavo projekte dalyvavusios/ę mokytojos/ai, o per juos ir mokinės/iai.

Nuorodos: Įvairovės biblioteka (ivairovesliteratura.lt)

APF skirta suma: 107 115,09

Įgyvendinimo laikotarpis: 2020-11-03 – 2023-11-20