Ką daryti, kad žmonės nepatirtų menkinimo ir diskriminacijos dėl psichikos sveikatos sunkumų? | Projektų patirtis

Kiekvienas žmogus gyvenimo eigoje gali patirti psichikos sveikatos sunkumų, o vienas iš keturių patiria psichikos sveikatos sutrikimą. Tai yra tiesiog žmogiška ir prasminga patirtis todėl svarbu, kad niekas dėl to nepatirtų diskriminacijos ir menkinimo. Taip pat svarbu, kad galimybę gyventi pilnavertį gyvenimą turėtų ir intelekto ar psichosocialinę negalią turintys žmonės, būtų gerbiamos jų pamatinės teisės“, – sako Aurelija Auškalnytė iš nevyriausybinės organizacijos „Psichikos sveikatos perspektyvos“.

Ši organizacija yra viena iš beveik 200 nevyriausybinių organizacijų Lietuvoje, kurių žmogaus teisių, pilietiškumo ar bendruomenių projektai buvo finansuoti pagal Aktyvių piliečių programą iš EEA finansinio mechanizmo. Bendra ketverių metų programos vertė Lietuvoje siekia 9,6 mln. eurų, o lėšas administruoja ir įgyvendinamus projektus prižiūri Atviros Lietuvos fondas.

Svarbu visuomenės atvirumas ir žmogaus teisių principai
NVO „Psichikos sveikatos perspektyvos“ pastebėjo problemą, kad nors pertvarkant globos namus intelekto ar psichosocialinę negalią turintiems žmonėms suteikiama vis daugiau galimybių, tačiau visuomenė dar nėra pasiruošusi jų priimti, o siūlomos paslaugos nėra pakankamai paremtos žmogaus teisių principais. Todėl organizacija užsibrėžė tikslą surasti ir išbandyti kompleksinius sprendimus.

Tai reiškia, kad platesniu mastu imtasi visuomenės švietimo įvairiuose Lietuvos regionuose, bendruomenėse rengti psichikos sveikatos raštingumo mokymai. Organizacijos atstovai taip pat ėjo į bendro gyvenimo namus ir įvertinę teikiamas paslaugas, nustatė žmogaus teisių spragas ir siūlė būdus, kaip jas spręsti. Paprastai tariant, organizacija dėjo visas pastangas, kad atsirastų kuo daugiau žmogiškumo teikiant paslaugas žmonėms su intelekto ir psichosocialine negalia, o visuomenė taptų atviresnė ir draugiškesnė tokiems žmonėms.

Organizacija leidinyje „Žodžiai yra svarbūs“, apibendrina, kaip etiškai kalbėti ir rašyti apie psichikos sveikatą. Štai keli patarimai iš leidinio:

  • Jei norime atvirai, bet pagarbiai ir tiksliai kalbėti apie psichikos sveikatą ir psichosocialinę negalią, reikėtų vengti: menkinančių žodžių, dramatiškų frazių, kovos metaforos, žodžių „normalus“ ir „sveikas“, žodžių, susijusių su diagnozėmis, vartojamų ar anksčiau vartotų psichikos sveikatos lauke.
  • Kaip reikėtų rašyti/kalbėti ir kokiais principais vadovautis: laikytis principo „pirmiausia – žmogus“, galima formuluotė „žmogus, turintis psichikos sveikatos sunkumų patirtį“, duoti erdvės žmonių, susidūrusių su psichikos sveikatos sunkumais, patirtims ir pan.

Daugiau apie tai, kokių veiksmų ėmėsi organizacija, kviečiame žiūrėti video:

Kontaktai

Atviros Lietuvos fondas
Didžioji g. 5, Vilnius 01128,

Tel. +370 614 02379
el. paštas: info@apf.lt
www.apf.lt

Europos ekonominės erdvės (EEE) ir Norvegijos finansiniai mechanizmai yra Islandijos Respublikos, Lichtenšteino Kunigaikštystės ir Norvegijos Karalystės indėlis mažinant ekonominius ir socialinius skirtumus bei stiprinant dvišalius santykius su 15 ES šalių Vidurio ir Pietryčių Europoje bei Baltijos šalyse. 2019 – 2024 m. Lietuvoje veikia EEE finansinio mechanizmo finansuojamas Aktyvių piliečių fondas, pilietinei visuomenei Lietuvoje stiprinti ir pažeidžiamoms grupėms įgalinti skiriantis 9 mln. eurų.

Fondą administruoja