Kaip paskatinti žmones savanorystei: Vaikų linijos patirtis

Tikriausiai esate girdėję apie „Vaikų liniją“ – 1997 m. įsikūrusią emocinės paramos tarnybą vaikams ir paaugliams, teikiančią nemokamą ir anonimišką pagalbą telefonu bei internetu. Šią pagalbą dažniausiai teikia savanoriai, kurie mokosi, o vėliau įsipareigoja kelis mėnesius teikti pagalbą.  Vis dėlto, pastaraisiais metais ir ypač po pandemijos pastebėjo ženkliai sumažėjusį naujų savanorių įsitraukimą.

„Vaikų linija kviečia įsipareigoti savanorystei ir ji yra ilgalaikė, reikalaujanti nemažai įvairių išteklių – ir laiko, ir intelektualinių, todėl susiduriame su iššūkiu, kad naujų savanorių, kurie pasiryžtų skirti laiko mokymuisi ir tada budėjimui, nėra tiek daug“, – pasakoja Elvyra Vilkienė, dirbanti „Vaikų linijoje“

„Vaikų linija“ yra viena iš nevyriausybinių organizacijų, kuri dalyvavo Atviros Lietuvos fondo kuruojamoje Aktyvių piliečių fondo programoje – joje buvo skiriama parama žmogaus teisių, pilietiškumo, bendruomenių projektams iš EEA finansinio mechanizmo. Gautos lėšos leido organizacijai ne tik pritraukti naujų savanorių, motyvuoti jau seniau įsitraukusius, bet ir skirti lėšų kokybiškiems kelis mėnesius trunkantiems mokymams.   

Šiuo metu „Vaikų linijoje“ pagalbą vaikams ir paaugliams teikia daugiau nei 400 savanorių konsultantų, o į dieną priimama virš 300 skambučių, pagalba teikiama ne tik telefonu, bet ir internetu – susirašinėjama žinutėmis, elektroniniais laiškais.

 „Kelis kartus pamačiau „Vaikų linijos“ reklamą ir supratau – viskas, tai ženklas man“, – pasakoja savanorystę „Vaikų linijoje“ pradėjusi Dangira. Tokių kaip Dangira per pastaruosius metus į „Vaikų linijos“ savanorių gretas įsiliejo keli šimtai – tam, kad į kiekvieno vaiko pagalbos ieškantį skambutį būtų atsiliepta, į kiekvieną žinutę atrašyta.

Tą reklamą matėme per TV, kino teatruose lauko afišose – šviečiančios figūros, šiltai apglėbiančios rankos ir kvietimas tapti savanoriu. „Mes darėme viską, kad tik mums pavyktų“, – prisipažįsta „Vaikų linijos“ komanda, nes mažėjantis savanorių skaičius po pandemijos tikrai kėlė nerimą. 

Džiaugiamės, kad prie šios „Vaikų linijos“ sėkmės galėjo prisidėti ir Atviros Lietuvos fondas – kaip #ActiveCitizensFund fondo administratoriai Lietuvoje. Įvairiems nevyriausybinių organizacijų projektams Lietuvoje stipria finansine paspirtimi pastaraisiais metais tapo šios EEA and Norway finansinio mechanizmo lėšos.

Panašių projektų Lietuvoje per pastaruosius ketverius metus įgyvendinta beveik 200. Keli iš jų – kaip „Vaikų linija“ ar specialiai sukurta savanorystės platforma www.savaplatforma.lt buvo skirti būtent savanorystės skatinimui.

Dalyvaudama projekte „Vaikų linija“ įgyvendino informacinę kampaniją, rengė susitikimus Panevėžio, Šiaulių ir Alytaus miestuose, skirtus supažindinti su organizacijos veikla bei pritraukti naujus savanorius, galinčius teikti pagalbą vaikams ir paaugliams pokalbiais internetu. Taip pat skirtas dėmesys renginiams, gyviems susitikimams su jau esamais „Vaikų linijos“ savanoriais, sukurta jiems skirta online biblioteka.

Kontaktai

Atviros Lietuvos fondas
Didžioji g. 5, Vilnius 01128,

Tel. +370 614 02379
el. paštas: info@apf.lt
www.apf.lt

Europos ekonominės erdvės (EEE) ir Norvegijos finansiniai mechanizmai yra Islandijos Respublikos, Lichtenšteino Kunigaikštystės ir Norvegijos Karalystės indėlis mažinant ekonominius ir socialinius skirtumus bei stiprinant dvišalius santykius su 15 ES šalių Vidurio ir Pietryčių Europoje bei Baltijos šalyse. 2019 – 2024 m. Lietuvoje veikia EEE finansinio mechanizmo finansuojamas Aktyvių piliečių fondas, pilietinei visuomenei Lietuvoje stiprinti ir pažeidžiamoms grupėms įgalinti skiriantis 9 mln. eurų.

Fondą administruoja